Deje sa
Vládne a opozičné strany majú poslednú šancu na zásadné zlepšenie voľby ústavných sudcov
VIA IURIS, 15. októbra 2018
Keďže vo štvrtok bude parlament rokovať o vládnom návrhu na zmenu Ústavy, ktorou sa mení voľba ústavných sudcov, vládne a opozičné strany majú začiatkom tohto týždňa  poslednú šancu dohodnúť sa na zásadnom zlepšení voľby ústavných sudcov.
Právnička: Fica ani Žitňanskú si na ústavnom súde neviem predstaviť
Denník N, 10. júna 2018
 Ak chceme mať kvalitný Ústavný súd, musíme lepšie vyberať jeho sudcov. Skupina 38 právnikov sa zhodla na konkrétnych zmenách. Kristína Babiaková z VIA IURIS vysvetľuje, v čom je ich návrh lepší ako ten koaličný.
Právnici navrhujú zásadné zmeny vo výbere nových ústavných sudcov
VIA IURIS, 22. marca 2018
Súčasní a bývalí ústavní sudcovia, súčasní a bývalí sudcovia medzinárodných súdov, univerzitní akademici, sudcovia Najvyššieho súdu, advokáti a právnici zaoberajúci sa ústavným právom, ako neformálna a apolitická skupina právnikov, dnes zverejnili návrh na zmenu výberu sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky.
Na Ústavnom súde možno nestihneme aplikovať plánované zmeny, tvrdí Žitňanská
Aktuality.sk, 07. novembra 2017
Súčasnej vláde sa nemusí podariť splniť jej cieľ, aby zmenila spôsob kreovania Ústavného súdu SR. Pripustila to jej podpredsedníčka a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) na konferencii venovanej výberu ústavných sudcov, ktorú v utorok zorganizovala mimovládna organizácia Via Iuris.
Slovensko hľadá 18 (ne)spravodlivých
SME.sk, 06. februára 2018
Debata o tom, aký by mal byť sudca Ústavného súdu, sa na Slovensku dlhodobo zanedbávala.
Esejistická súťaž pre študentov práva
VIAIURIS.sk, 06. februára 2018
Pripravili sme esejistickú súťaž pre študentov právnických fakúlt slovenských univerzít na tému: „Aký by mal byť sudca ústavného súdu?“ Termín prijímania esejí: do 5. marca 2018
Zmení sa spôsob voľby ústavných sudcov?
.týždeň, 22. január 2018
Peter Wilfling z VIA IURIS hovorí o zmenách, ktoré by mali nastať pri voľbe ústavných sudcov. Teraz ide o to, či to politici naozaj aj chcú.
Kandidáti na ústavných sudcov bez tajností?
Pravda.sk, 18. januára 2018
Koalícii sa kráti čas na dohodu, ako zmeniť výber nových kandidátov na ústavných sudcov. Prvé reakcie z vládneho tábora nasvedčujú, že pôjde o zložité rokovania, pretože bude potrebné novelizovať ústavu. Bude teda potrebná dohoda aj s opozíciou.
Kiska vymenuje za ústavných sudcov Laššákovú aj Mamojku.
SME.sk, 12. decembra 2017
Spor o ústavných sudcov sa ťahá už viac ako tri roky. Prezident po rozhodnutí súdu vybral z kandidátov, ktorých zvolil Smer. Vo štvrtok vymenuje za ústavných sudcov dvoch dlhoročných poslancov Smeru – Janu Laššákovú, Mojmíra Mamojku, ale aj notára Miroslava Duriša.
VIA IURIS predkladá návrhy na zmenu výberu ústavných sudcov
VIAIURIS.SK, 20. DECEMBRA 2017
VIA IURIS zorganizovala v novembri 2017 odbornú konferenciu na tému výberu ústavných sudcov, na ktorej sa diskutovalo o viacerých možnostiach a návrhoch ako zlepšiť výber ústavných sudcov. Konferencie sa zúčastnila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, viacerí sudcovia Ústavného a Najvyššieho súdu SR, ústavní právnici, zástupcovia politických strán ako aj predstavitelia akademických a odborných organizácií.
Fico môže kandidovať za ústavného sudcu. V Smere hovoria, že to zvažuje
DennikN.sk, 09. februára 2018
Na jeseň by mal parlament zvoliť 18 kandidátov, z ktorých prezident Andrej Kiska vyberie deväť sudcov a zároveň aj vymenuje predsedu Ústavného súdu. Viacero od seba nezávislých zdrojov z vládnych aj opozičných strán Denníku N potvrdilo, že Robert Fico zvažuje svoju kandidatúru a spája ju práve s pozíciou predsedu súdu.
Aj vám záleží na tom, aby sme mali na Slovensku dobrých sudcov Ústavného súdu?
Podporte nás. Ďakujeme!