INFOGRAFIKA: Počítajme s ústavným súdom! Ako to je s kandidátmi na ústavných sudcov?

Keďže v posledných dňoch vznikajú diskusie o tom, koľko kandidátov na ústavných sudcov je ešte potrebné v parlamente zvoliť, zasielame Vám prehľadnú infografiku k tejto téme.

Povinnosťou poslancov parlamentu bolo zvoliť celkovo 18 kandidátov na 9 uprázdnených miest ústavných sudcov. Do dnešného dňa poslanci zvolili iba 12 kandidátov. Z dôvodu nesplnenia tejto povinnosti, Ústavný súd nemôže dnes riadne fungovať a chrániť práva ľudí. Poslanci tak ešte musia zvoliť 6 kandidátov. Voľba by mala prebehnúť dnes.

Prezident má podľa ústavy právo vyberať sudcov z dvojnásobného počtu, teda z 18 kandidátov. Nemá povinnosť menovať sudcov z menšieho počtu kandidátov alebo z postupne zasielaných „balíkov“ kandidátov. Doteraz bolo zvolených 12 kandidátov, parlament teda ešte musí do celkového počtu zvoliť 6 kandidátov, a po ich zvolení bude môcť prezidentka vymenovať zvyšných sudcov ústavného súdu. To, že prezident Kiska z doteraz zvolených kandidátov už menoval 3 sudcov, bolo núdzovým a nevyhnutným riešením pre aspoň formálne sfunkčnenie ústavného súdu, ale nemalo to vplyv na povinnosť parlamentu navrhnúť prezidentovi celkovo 18 kandidátov.

INFOGRAFIKA

Aj vám záleží na tom, aby sme mali
na Slovensku dobrých sudcov Ústavného súdu?
Podporte nás. Ďakujeme!
Iniciatívu Za dobrú voľbu pripravila organizácia VIA IURIS